Výživa, váha, zdravie a športová výkonnosť I.

15. februára 2020  » Tréning a výživa | Autor: Pavel Kiseľ, Prezident federácie (SVK)

Moderný životný štýl prináša obrovské množstvo informácií o strave, pohybe či suplementácii. Priemysel zdravého stravovania, aktivít spoločne označovaný ako Health & Fitness Industry však totiž podlieha šialene veľkému množstvu dezinformácií.

Prvý článok by som teda rád venoval pohľadu na najväčšie fenomény dnešného stravovania, poradenstvu a suplementácii.

Stravovanie

Vďaka moderným technológiám sa dnes veľmi špecifické formy stravovania rozširujú ako huby po daždi. Ich využitie malo v pôvodnom úmysle význam pre určitú skupinu ľudí, na dosiahnutie konkrétneho cieľa. Dnes sú to plošne predávané diéty, ktoré prinášajú výsledky, ale aj nemalé riziká, bez výsledkov.

Ketonická diéta / Atkinson

Mnohí z vás tieto diéty považujú za dve rozdielne, ale faktom je, že rozdiel je minimálny v praxi, maximálny v super akademických vysvetleniach.

Atkinson je označovaný ako nízko-uhľohydrátová diéta (málo cukru – karbohydrátov), alebo takmer bez uhľohydrátov. V jej základnom ponímaní bez energie dodanej z vonku, musím páliť zásoby, pretože čerpám z rezerv. Celkový efekt je takmer vždy pozitívny a výsledok na konci 6-10 týždňovej diéty, prinesie vytúžené číslo na váhe.

ALE

Atkinson fungujúci na nízkom príjme uhľohydrátov, vám zbytočne komplikuje nie len život, ale aj metabolizmus. Práve doporučené nízke množstvo uhľohydrátov, zabraňuje vášmu telu “prepnúť do keto-fázy”. Keto-fáza je, keď telo prestane hľadať uhľohydráty ako zdroj energie, ale aktivuje získavanie energie priamo štiepením tukov. Atkinson však vo svojej podobe efektívne zabraňuje tejto forme spaľovania. Pri nízkom príjme uhľohydrátov stále spúšťate relatívne vysoké množstvo inzulínu, ten zase grenalín a preto ste často hladný a nervózny.

Ketonická dieta

V porovnaní z Atkinsonom by sa v keto-diéte mali kompletne vylúčiť uhľohydráty z jedálničku (technicky nemožné) a nahradiť ich zvýšeným príjmom tukov a bielkovín. Tento jedálniček podstatne zníži produkciu inzulínu (zníži-vylúči hlad) a zvýši vylučovanie steroidných žlčových. Takýto proces nie len znižuje cholesterol, ale aj efektívne navedie vaše telo na trávenie tukov. Takmer vylúčením uhľohydrátov zvýšite svoju výdrž, konginitívne myslenie a samozrejme znížite váhu.

DÔLEŽITÉ: Napriek efektívnemu úbytku kilogramov obe tieto diéty prinášajú takmer 100% JOJO efekt, ak nie ste v rukách skúseného špecialistu, ktorý vás dokáže z tohto začarovaného kruhu vyviesť. Improvizácia pri tomto druhu stravovania vám seriózne môže poškodiť zdravie, alebo spôsobiť úraz. Príprava jedla z čerstvého zdroja je alfou a omegou úspešnosti tohoto procesu- krabičkovanie.

NEDAJTE SA ZLÁKAŤ!

…kupovaním koncentrovaných suplementov a konzervovaných jedál. Definitívne, pokiaľ chcete ísť správnou cestou, nie ľahkou cestou. Makro živiny (bielkoviny, tuky, cukry) sú veľmi podstatné, ale biologická hodnota jedla je v prvom rade v jeho čerstvosti. Konzervované prípravky s emulgátormi váš cieľ budú efektívne odďalovať spomaľovaním vášho metabolizmu.

Multivitamíny

V dnešnej dobe je produkcia multivitamínových prípravkov vo svetových aglomeráciách asi jeden z top biznisov. Bohužiaľ dodávanie vitamínov nemá pre vás žiaden väčší význam. Dôvod je jednoduchý, pokiaľ netrpíte žiadnou avitamimózou (nedostatkom vitamínov) vaše telo si dokáže nie len získať, ale aj vytvoriť zásobu potrebných vitamínov. Na mnohých štúdiách je potvrdené, že každodenné prijímanie vitamínov nezvýši vašu imunitu ani ich obsah v krvi. Naopak predávkovanie sa vitamínmi A D E vám spôsobí únavu a slabú schopnosť koncentrácie. Vysoké dávky (nad 100mg/deň) Vitamínu C tiež nie sú prínosom, ale dlhodobé užívanie a vysoké dávky vám môžu priniesť kamene v pečeni, žlčníku či obličkách.

Ako som na začiatku spomínal tieto, dve diéty majú svoj účel. V prvom rade zníženie hmotnosti, ale hlavne pri ketonickej diéte dokážete zvýšiť svoju vytrvalosť a to je asi aj najúčinnejšia kombinácia pre znižovanie hmotnosti. Pokiaľ držíte keto či atkinsona myslite na to, že prudké zníženie váhy v prvých dvoch týždňoch je spôsobené len stratou vody, ktorú telo bez uhľohydrátov zadržiava podstatne menej. Tuk ste však v tejto fáze nestratili.

Na záver len dodám, že obe diéty nie sú akurát predurčené ľuďom, ktorých väčšinu jedálnička tvorí zelenina – je nevhodná pre vegetariánov a absolútne nevhodná pre vegánov.

image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml


Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon image/svg+xml
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon image/svg+xml

Služby pre verejnú hygiénu obyvateľstva vs Eurofondy a príjmy zo štátu

Veštenie z krištálovej gule je skôr pre profesionálov, ale v tomto prípade ide skôr o “educated guess”. V rámci Slovenskej histórie už máme skúsenosti s privatizačným rozkrádaním, ako aj s manipuláciou finančného sektora, či tunelovania Eurofondov. Vždy však o to, že jednotlivec, či spoločnosť zahraničného pôvodu získa kontrolu nad kľúčovým odvetvím našej krajiny.Pokračovanie článku

UFCS – Trochu ostrejšie

V rámci celého sveta je šíriaca sa pandémia, čo vidí absolútne každý. V dnešných dňoch, však už nejde len o pandémiu, ale aj schopnosť prežiť v podmienkach, ktoré nám nastavila vláda. Dnešný stav je odvolávajúc sa na premiéra, že ekonomika SR ide na 70%. Čo to ale v praxi znamená?!Pokračovanie článku

Článok k osudom ľudí – DEVASTÁCIA FITNESS CENTIER 1. diel

Ako odpovedali na naše otázky majitelia Fitness Centier naprieč Slovenskom? V prvej trojici sa zastavíme vo Zvolene, Vajnoroch a Púchove.Pokračovanie článku