Zväz, federácia, asociácia či klub je organizácia, ktorá sa stará o svojich ľudí. V zásade v ich mene získava peniaze, materiálne zabezpečenie či iné výhody pre svojich členov, ktorí na základe tejto činnosti majú lepší život, či podmienky na výkon svojho povolania alebo hobby.

Asi takto znie poučka o tom, ako by prax mala vyzerať v rôznych odvetviach od odborov, cez rybárov až po kulturistiku.

 

Čo dnes vidíme v kulturistike je však u 90% organizácií veľký rozdiel. Vezmite si federáciu GBBA (Global Bodybuilding Association) – práve som si ju vymyslel. V rámci sveta si ju otvorím, oslovím množstvo známych okolo zeme a požiadam ich o skratku pod svoje meno s tým, že sa označia, ako PREZIDENT či Official. Pripravím event pod názvom Olympia GBBA a druhý event Mr. UNIVERSE GBBA. Potom aktívne začnem zdieľať so svojimi kolegami propozície eventu.

  • Nástrek povinný: 100 €
  • Štartovné: 250 €
  • Vstupné: 40 €
  • Hotel povinný: Izba 90 € (provízia 15 €)
  • Make-up: 100 €
  • Fotografie: 45 € (20 kusov)

Príde tam 100 pretekárov, samozrejme na vlastné náklady a s nimi tréner ich polovička a samozrejme nejaký kamoš. V číslach je to asi tak, že jeden pretekár prinesie promotérovi cca 630 €. Prihoďme k tomuto pretekárovi, ktorý samozrejme zdieľa, publikuje a hovorí o príprave na tento event všade, kde je možné ešte 5 divákov = 200 €. Takto sa dostaneme na 830 € od každého jednotlivca, ktorý dal do seba v príprave 1000-cky €, aby promotérovi doniesol nielen svoje telo, ale aj 830 €!!! Tento geniálny ekonomický systém pri 100 pretekároch nabuduje 8300 € tržby za jeden deň pre promotéra GBBA.

Veľmi pekné, ale prečo je pod názvom federácia, asociácia či združenie? Nie je to podnikateľská aktivita pod názvom s.r.o či a.s ? (LTD v zahraničí) V prípade, že táto aktivita živí promotéra, malo by to byť v poriadku. Ale pokiaľ tento promotér neprevádzkuje ani relevantné média, kde dokáže aspoň čiastočne vrátiť atlétom ich úsilie prostredníctvom kvalitných výstupov, či prinajmenšom výsledkovú listinu, tak o čo tu vlastne ide?!

 

Poviem a vysvetlím vám to veľmi presne:

Ide o zneužívanie naivity, ješitnosti športovca a jeho ambície byť úspešný bez ohľadu na relevantnú konkurenciu. Tú však v GBBA určite nebudete mať a šanca je obrovská, že uspejete. Čo znamená, že za 200 až 1000 eurový poplatok sa môžete stať profesionálom. Napriek super pocitu, perfektnej atmosféry atď., ste sa stali produktom, ktorý sa sám vyrobil, odprezentoval, predal a ešte za seba aj zaplatil a tomu čo vás zinkasoval naďalej robíte zdarma promo. Bohužiaľ, taký je fakt. Verím, že všetci, ktorí dokážu cez svoje EGO nahliadnuť na fakty, mi dajú za pravdu.

 

Ako teda skutočná federácia funguje?

Keďže šport je do svojho rozsahu v 90% nezisková vec, respektíve organizácia, tak to môžte aj vnímať. V prvom rade princíp organizácie spočíva v tom, že veľa jednotlivcov sa spojí s cieľom pomerať si sily v rámci svojej krajiny, aby tí najlepší z nich, šli mimo krajiny súperiť s rovnakým výberom iných krajín. Tak sa rodia skutoční majstri sveta. Teda základom je členská základňa a kvalifikačná súťaž. Bez kvalifikácie, nie je výber toho najlepšieho. Na základe podpory ostatných, výťažkov zo vstupného, sponzorských príspevkov či provízie z priestoru na poskytnutie služieb, vznikne určitý kapitál. Tento kapitál po odpočítaní nákladov ( prenájom, výroba bannerov, poplatky za prácu, grafiku, marketing atď…) sa použije na výpravy do zahraničia, za účelom skutočného súťaženia so skutočným výberom sveta a hlavne v skutočnej konkurencii. Vtedy nadobúda váš titul váhu.

 

Ako si ju vybrať?

V prvom rade a základom všetkého je pozrieť si kvalifikačné súťaže (či vôbec sú a aká je tam úroveň) z predchádzajúceho roka, či sezóny. Pokiaľ v dnešnom globálnom svete neviete nájsť žiadne oficiálne údaje o tejto federácii, mediálny výstup či fotografie (foto na FB u kamoša z mobilu sa neráta),alebo výsledkovú listinu, ste na zlej adrese. Každá federácia dnes už má minimálne svoj oficiálny web, alebo aspoň relevantný mini facebook web, keď už nič iné. Rovnako média ako YouTube či Google, musia vo vyhľadávaní priniesť viacero výsledkov, fotografii, či reportáži. Prístup ku kontaktu, či spôsob prihlásenia, musí byť zrejmý. Pravidlá a nominačný systém sú samozrejmosťou.

 

V čom spočíva prednosť skúsených federácii?

Predovšetkým v histórií, ktorá overila asociáciu v praxi. Overte si však históriu svojej federácie vo svojej krajine, nie z referencií iných štátov. Schopnosť federácie vytvárať zmluvy, či už so súkromnými spoločnosťami, alebo štátom. Na základe týchto dohôd sú federácie schopné viesť kolektívne vyjednávania v prospech združenia jednotlivcov. Implementovať tieto zmluvy do praxe a chodu federácie a umožniť tak celkové fungovanie domáceho aj medzinárodného systému. Jasne formulovaný nominačný systém je pre vás najpodstatnejšou časťou. Vedieť ako sa môžete za svojim úspechom dostať , čo potrebujete dosiahnuť v rámci svojej výkonnosti, aké pravidlá musíte dodržať a samozrejme vedieť či za váš postup je zodpovedný jednotlivec, komisia, umiestnenie alebo iný nominačný systém. Podľa tejto schémy si potom viete urobiť názor o rozsahu dosahu politikárčenia, či klientelizmu na vašu osobu. Ak sa vám to zdá ako množstvo štúdia a informácií, tak verte, že sú pre vás životne dôležité a nutné.

 

Vyberajte starostlivo ❤️
image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml


Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon image/svg+xml
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon image/svg+xml

Služby pre verejnú hygiénu obyvateľstva vs Eurofondy a príjmy zo štátu

Veštenie z krištálovej gule je skôr pre profesionálov, ale v tomto prípade ide skôr o “educated guess”. V rámci Slovenskej histórie už máme skúsenosti s privatizačným rozkrádaním, ako aj s manipuláciou finančného sektora, či tunelovania Eurofondov. Vždy však o to, že jednotlivec, či spoločnosť zahraničného pôvodu získa kontrolu nad kľúčovým odvetvím našej krajiny.Pokračovanie článku

UFCS – Trochu ostrejšie

V rámci celého sveta je šíriaca sa pandémia, čo vidí absolútne každý. V dnešných dňoch, však už nejde len o pandémiu, ale aj schopnosť prežiť v podmienkach, ktoré nám nastavila vláda. Dnešný stav je odvolávajúc sa na premiéra, že ekonomika SR ide na 70%. Čo to ale v praxi znamená?!Pokračovanie článku

Článok k osudom ľudí – DEVASTÁCIA FITNESS CENTIER 1. diel

Ako odpovedali na naše otázky majitelia Fitness Centier naprieč Slovenskom? V prvej trojici sa zastavíme vo Zvolene, Vajnoroch a Púchove.Pokračovanie článku