Motivácia

16. marca 2019 Tréning a výživa » Osobnosti | Autor: IFBB Pro Štefan Havlík

Často krát sa ma ľudia pýtajú, kde hľadám motiváciu, aby som sa udržiaval vo forme, aby som sa zlepšoval, aby som sa znova prinútil diétovať a pripravil sa na preteky. Skôr než vysvetlím ako to robím ja, pokúsim sa ozrejmiť čo to motivácia vlastne je. Najlepšie prirovnanie bude asi k palivu do spaľovacieho motora. Nemáš benzín, motor nejde. Máš málo oktánov, motor nefunguje na plný výkon. Najlepšie by bolo mať plnú nádrž raketového paliva, ale kde ho zobrať?

Motiváciu rozdeľujeme na krátkodobú a dlhodobú. Ak máme trošku slabšiu pevnú vôľu, kľučom k dosiahnutiu dlhodobého cieľa je krátkodobá motivácia. To je tá, ktorá nás veľmi rýchlo nadchne,ale málokedy nám to vydrží na dlhšie obdobie. Vymyslíme si cieľ a v tom momente by sme spravili pre to čokoľvek. Napríklad sa rozhodneme, že chceme schudnúť,veď predsa už vyšlo prvé slniečko a leto sa blíži. Nakúpime si všetky možné doplnky výživy, kúpime premanentku do fitka a samozrejme aj do solária a v neposlednom rade si dáme vypracovať špeciálny tréning a jedálniček na mieru u trénera s najväčším počtom lajkov, čo nám poradil Facebook. Prejde však pár dní, počasie sa trošku zhorší a už sa nám tá myšlienka nezdá až taká urgentná a tak to ide do stratena. Aby sme sa vyhli tomuto efektu, mali by sme si stanoviť krátkodobé ciele. Za týždeň schudnem 1 kg, na daľšom tréningu spravím v danom cviku s rovnakou váhou o 2 opakovania viac, za 10 dní schudnem 2cm v páse, možností je neúrekom. Cieľ v krátkom časovom horizonte nám pomôže udržať našu pozornosť na výsledok, ktorý chceme dosiahnuť.

K tomuto chcem len povedať, že by nás to malo aspon trošku celé baviť. Ak sa naozaj musíme k niečomu nútiť, tak to v prvom rade vôbec nefunguje a naozaj to dlho nevydrží. Vyberajte si aktivity ktoré máte radi. Nemám rád stacionárny bicykel? Nebudem na tom predsa sedieť, pojdem si radšej vonku zabehať a pod. Výsledok sa dostaví rýchlejšie a my budeme mať z toho lepší pocit.

Keď som sa zamyslel na tým, čo ma tie roky tlačilo do predu, tak som si uvedomil, že to bude ten každodenný tréning, ktorý mám naozaj rád. Každý tréning je pre mňa nová výzva k posúvaniu svojich hraníc. Vždy som sa snažil minimálne zopakovať výkon z posledného tréningu. Keď sa to potom celé poskladá dokopy, tak si uvedomíme, aký pokrok sa nám podarilo dosiahnuť za dlhšie časové obdobie.

Z času na čas, každý však dospeje k nejakej menšej kríze, alebo zaváhaniu. Tu je dobre si uvedomiť, prečo som vlastne začal. Čo bola tá prvotná myšlienka, alebo predstava, kvôli ktorej som sa odhodlal niečo robiť. To je tá dlhodobá motivácia, to je ten vytúžený cieľ, ktorý som mal pre očami úplne na začiatku. Veď už som toľko preto spravil, teraz sa už na to predsa nevykašlem.

Pre mňa to bola vidina víťazstva na pretekoch. Keby som si povedal, že sa tam idem len pozrieť, však uvidíme, ako to dopadne, určite by som nebol taký vytrvalý, taký prísny sám na seba. Ja som predsa išiel vyhrať. To ma držalo celý čas nasmerovaného tým správnym smerom.

Hovorí sa, že si netreba dávať veľké ciele, lebo sa tak môžeme vyhnúť sklamaniu. S týmto ja vôbec nesúhlasím, práve naopak. Nemali by sme rozmýšľať v malom. Treba si vytýčiť veľký cieľ a určiť plán, ktorým sa na vytúžené miesto dostanem, pomaličky, malými krokmi. Step by step. Zmena postavy, či už priberanie svalov, alebo chudnutie nie je otázka pár dní, alebo týždňov. Treba byť trpezlivý a robiť hlavne to, čo nás baví. Výsledok sa skôr, či neskôr určite dostaví.

image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml


Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon image/svg+xml
Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon image/svg+xml

Tatranská rodáčka dobyla aj Svet

Len 18 ročná rodáčka z Kežmarku zahájila svoju prvú sezónu minulý rok na jeseň. Po víťazstve na Toro Cup 2018 sa jej úspešne podarilo nominovať na Ms. Universe vo Velkej Británii. S ľahkosťou vyhrala svoju kategóriu a stala sa historicky najúspešnejšou osobnosťou Slovenskej fitness scény.Pokračovanie článku

MAJSTROVSTVÁ SVETA NABBA BELFAST

Reprezentácia Slovenskej Republiky pod vedením Natalie Revayovej Lenartovej nastúpila vo štvrtok 6. júna v Krakove do lietadla s jediným cieľom – zvíťaziť. Všetci naši pretekári nominovaný Výkonným výborom NABBA/WFF Slovakia predviedli na Slovenskom Šampionáte skvelú formu a očakávania boli veľké.Pokračovanie článku

Majstrovstvá Českej Republiky 2019 – Brno

Nominačný šampionát Českej republiky pod záštitou Michala Bendu predsedu NABBA/WFF CZ sa konal 18.5.2019 v Brne. Príjemné prostredie s dobrým zázemím privítal pretekárov zo Slovenska, Rakúska, Talianska a samozrejme Česka.Pokračovanie článku

Majstrovstvá Európy Manchester 2019

Tento rok sa Majstrovstvá Európy uskutočnili v Anglickom Manchestri.Pokračovanie článku

Majstrovstvá Slovenska NABBA/WFF 2019 – Ružomberok

Skvelé zázemie s pohodlím pre atlétov ponúkol Ružomberok priamo v centre mesta. Hotel Kultúra a Kultúrny dom Ružomberok s nádherným prostredím renesančného divadla hostil tohto ročný Národný šampionát NABBA/WFF SLOVAKIA. Priestranné pódium, obrovský backstage so skvelým ozvučením a svetlom. Všetky tieto faktory oslovili organizačný tím NABBA. Že to bolo správne rozhodnutie bolo jasne potvrdené MM-Productons, NABBA YouTube channel ako členov TOROMAG group. Rovnako príjemná atmosféra medzi pretekármi a divákmi túto voľbu potvrdila.Pokračovanie článku